Go to footer

Kilka pytań na początek - proszę o odpowiedź :)

Moderator: Sheila

Kilka pytań na początek - proszę o odpowiedź :)

Postprzez Vesa » Pt lut 16, 2018 1:40 am

Cześć Wszystkim :) Z góry chciałabym Was przeprosić, bo zdaję sobie sprawę z tego, że moje pytania będą z pewnością idiotyczne, ale z drugiej strony kto pyta nie błądzi... A nie będę ukrywać, że już się w tym wszystkim pogubiłam. Jakiś czas temu zainteresowałam się Wicca i chciałabym zgłębiać temat. Przyznam szczerze, że na wszelkiego rodzaju stronach o takiej tematyce jest masa książek, przedmiotów itp. Nie mam pojęcia co jest faktycznie warte uwagi, a co jest zwykłym wciskaniem kitu...
Zdążyłam się zorientować, że warto jest zaopatrzyć się na początek w takie pozycje jak "Przyszłość Czarostwa" Doreen Valiente, "Zasady Wicca" Vivianne Crowley, "Księga Dobrych Czarów" Mariny Medici, spodobała mi się także "Encyklopedia szlachetnych minerałów" Scotta Cunninghama - mam nadzieję, że warto w nią zainwestować. Teraz moje pytania:
I. Czy w w.w. książkach znajdę też wyczerpujące informacje na temat faz księżyca oraz zagadnień z nimi związanych - m.in. jakie rytuały wykonywać podczas danego cyklu? Pytam, ponieważ znalazłam również mnóstwo innych książek, m.in. "Księżycowe Zaklęcia", "Magia Księżycowa" i wiele im podobnych.
II. Czy zwykłe książki zielarskie są równie dobre, czy koniecznie muszę rozpocząć poszukiwania o tematyce zioła-ezoteryka? Wydaje mi się, że najbardziej chodzi o ich naturalne właściwości, prawda? A o takowych możemy znaleźć informacje praktycznie wszędzie, ponadto zapewne temat ziół jest poruszony w książkach, które wymieniłam, dlatego nie mam pojęcia czy jakieś inne pozycje będą w tym przypadku istotne?
III. Czy ktoś mógłby mi doradzić bądź odradzić książki autorstwa Alana Abbysa? Mam na myśli np. "Księga Magii i Zaklęć". Czy ten autor jest wart uwagi, czy może jednak informacje są przekłamane? Natknęłam się na sprzeczne opinie, stad moje wątpliwości.
IV. Przed chwilą zdążyłam przeczytać, że nie należy łączyć run z tarotem. I teraz moje pytanie z czystej ciekawości - dlaczego? Wiem, to pewnie jakiś banał i podstawowa informacja, ale proszę o zrozumienie, jest mi strasznie ciężko przebrnąć przez to wszystko żeby chociażby wybrać książki... Zdaję sobie sprawę, że to nawet jeszcze nie jest początek, a już mam straszny mętlik. Wszędzie pojawiają się inne twierdzenia, wszystko jest ogromnie zróżnicowane, więc dla kompletnego laika ten ogrom staje się dość przytłaczający :)
V. Czy wyznając wiccańskie poglądy można je łączyć z innymi wierzeniami? Jestem tego bardzo ciekawa, ponieważ rozumiem, że jeśli dana osoba nazywa się Wiccanką/Wiccaninem to naturalnie powinna identyfikować się wyłącznie z poglądami zawartymi w owej wierze, natomiast w trakcie szukania informacji natknęłam się niejednokrotnie na osoby nazywające się Wiccankami (mam nadzieję, że dobrze to odmieniam...) a jednocześnie stosujące symbole egipskie, jak Oko Horusa, czy wspomagające się symbolami słowiańskimi - nie tylko, oprócz tego wiara w słowiańskie demony, słowiańskich bogów, a przy tym wszystkim wyznające wiarę w Wicca.... Przecież to się w żaden sposób nie łączy, bo to kompletnie różne rzeczy, prawda? Chyba, że się mylę.

Z góry bardzo bardzo dziękuję za jakiekolwiek odpowiedzi, mam szczerą nadzieję, że mnie nie zlinczujecie. Serdecznie pozdrawiam, Vesa :)
Vesa

Re: Kilka pytań na początek - proszę o odpowiedź :)

Postprzez Laszka » Pt lut 16, 2018 3:03 am

Słowiańskich Bogów
(szczególnie, jeśli nawet 'wicca' piszesz z dużej litery, choć gramatycznie nie ma to uzasadnienia) Zatem jeśli używasz dużej litery jako wyraz szacunku, to przede wszystkim do Bogów, proszę.

Tak, można łączyć wicca z każdym innym panteonem politeistycznym.
Ludzie znają mnie, tak jak Księżyc,
tylko z jednej - jaśniejszej strony ...

Ziemia moim ciałem,
woda moją krwią.
Powietrze - oddechem,
Ogień siłą mą!

:D
Laszka

Postprzez verm » So lut 17, 2018 11:05 pm

Zdążyłam się zorientować, że warto jest zaopatrzyć się na początek w takie pozycje jak "Przyszłość Czarostwa" Doreen Valiente, "Zasady Wicca" Vivianne Crowley, "Księga Dobrych Czarów" Mariny Medici, spodobała mi się także "Encyklopedia szlachetnych minerałów" Scotta Cunninghama - mam nadzieję, że warto w nią zainwestować.

Nie warto ;)
Ze wspomnianej przez Ciebie listy broni się tylko Vivianne tak naprawdę. Książka Valiente jest bardzo dobra, ale to bardziej książka historyczna, bo wicca zmieniła się od czasów kiedy książkę wydano. Po polsku jest jeszcze książka Morgany "Poza miotłą" i "Elementy rytuału" Debory Lipp i je też można polecić początkującym.

I) U Debory i w książce Vivianne zdaje się są informacje o fazach Księżyca. W zasadzie takie informacje znajdzie się w bardzo wielu miejscach. Na tym forum jest dyskusja np. o pełni i nowiu.

II) Książki z kategorii ezo-zioła są często marnej jakości jeśli chodzi o zawarte w nich informacje. Przykładem jest chociażby Cunningham. Lepsze są klasyczne książki poświęcone ziołom, ewentualnie etnograficzne. Pytanie czy chcesz trochę liznąć temat, czy wejsc w niego głębiej.

III) Książki Abbysa (podobnie jak nie wiem Miltona, Devine itd) to zbieranina niepotwierdzonych informacji z internetu.W Polsce w ogóle jest problem z książkami, bo niby mamy ich pierdyliard i to na każdy temat, ale z drugiej strony większość nie nadaje się do czytania. Nie chodzi o to, żeby czytać dużo - istotne jest to, żeby czytać rzeczy wartościowe.

IV) Runy i Tarot to dwa zupełnie odrębne systemy i ciężko je ze sobą połączyć. Oczywiście nie ma przeszkód, żeby ktoś zajmował się odrębnie jednym i drugim, ale ich łączenie w jedno będzie co najmniej trudne. Poza tym lepiej skupić się na jednej rzeczy i osiągnąć w niej wysoki poziom niż zaczynać 10 na raz i nie być ekspertem w żadnej.

V)
To, że ktoś określa się jako wiccanin czy wiccanka nie oznacza, że tym wiccaninem jest ;) Wiccaninem jest osoba, która po odpowiednim przygotowaniu została inicjowana do wicca w odpowiedni sposób (tzn. przez osobę z co najmniej Drugim Stopniem, na krzyż, przy asyście osoby z co najmniej Drugim Stopniem).
Sa wiccanie, którzy obok wicca zajmują się innymi rzeczami. Ja sam przed inicjacją praktykowałem cunning folk przez kilkanaście lat. Jeśli ktoś jest np. politeistą to nie ma przeszkód, żeby obok uczestnictwa w rytuałach wiccańskich brał udział w innych np. mszy gnostyckiej czy rytuałach rodzimowierczych. Lepiej tego nie robić tuż po inicjacji, bo lepiej skupić się na poznawaniu wicca bez rozpraszania się. Wypadałoby też zapytać Arcykapłanów o zgodę na takie uczestnictwo.
Czasami w rytuale wiccańskim używa się pewnych elementów innych systemów, ale trzeba to robić z rozwagą. Rytuał wiccański ma swoje konkretne cechy i jeśli zmiany są zbyt daleko idące to przestaje on być rytuałem wiccańskim.
verm

Postprzez Vesa » Wt lut 20, 2018 5:18 pm

Bardzo, bardzo dziękuję Wam za odpowiedzi :)

Verm - jeśli chodzi o zioła, a także o wszelkie kamienie i minerały to jak najbardziej chciałabym wejść w temat nieco głębiej :) A co do ostatniej odpowiedzi, to rozumiem, chociaż właśnie nie byłam do końca tego wszystkiego pewna, gdyż przeczytałam na kilku stronach/forach, że istnieje "samotna ścieżka" i że tacy Wiccanie nie potrzebują inicjacji, ponieważ działają w pojedynkę, ale dziękuję za rozwianie wszelkich wątpliwości :) Teraz już przynajmniej wiem w co warto zainwestować na początek, a jakich książek lepiej unikać :)
Vesa

Powrót do Strona główna forum

Powrót do Pub Moot czyli o wszystkim i o niczym