Go to footer

Liturgia Horarum Wiccanorum

Moderator: Sheila

Liturgia Horarum Wiccanorum

Postprzez Jer » Wt maja 17, 2016 8:12 pm

Drogie Panie (i Panowie, choć zdaje się, że płeć piękna jest tu w przewadze), część z was, zwłaszcza ci którzy są eks-katolikami, jest zapewne zaznajomiona z Brewiarzem, czyli zbiorem psalmów i modlitw, które księża i osoby zakonne mają obowiązek odmawiać. Jest to ta czarna książka z kolorowymi zakładkami, z którą czasem można zobaczyć księdza. Jeszcze jako katolik, swego czasu bardzo zakochałem się w tej modlitwie, którą mogą odmawiać również świeccy. Teraz kiedy już silnie chrześcijański rys brewiarza nie przystaje do mojego życia duchowego, bardzo mi tego brakuje. Z tego powodu właśnie postanowiłem skompletować własny brewiarz, oparty na kole roku.
Dla niewtajemniczonych szybka lekcja z czego składa się Liturgia Godzin (tak właściwie nazywa się ta modlitwa):
Każdy dzień składa się z 7 godzin: Wezwania, jutrzni, trzech modlitw w ciągu dnia, nieszpor, komplety i ruchoma Godzina Czytań. Najważniejsze godziny to jutrznia i nieszpory odmawiane o wschodzie i zachodzie słońca (obecnie zwykle o godz. 6 rano i 6 wieczorem) składające się z hymnu, trzech psalmów, krótkiego czytania, responsorium (krótkiej wymiany wezwań) hymnu ewangelicznego(zawsze tego samego, z rana Magnificat, wieczorem Benedictus), próśb, modlitwy Ojcze Nasz i modlitwy na zakończenie.
Ponieważ codziennie odmawia się inne modlitwy, brewiarz odmawia się w cyklu:
- czterotygodniowego psałterza
- cyklu rocznym, związanym ze świętami, okresami liturgicznymi i wspomnieniami świętych (jeśli kilka rzeczy wypada jednocześnie pierwszeństwo ustala się na podstawie załączonej tabeli)

Zostawiając wnikliwsze studia dla dociekliwych, mam teraz prośbę. Chciałbym skomponować nie tyle cały brewiarz co ramę do wypełnienia, w która każdy mógłby powkładać wiersze hymny i teksty pieśni i piosenek, które najbardziej do niego przemawiają. Ponieważ jestem dość nowy w temacie, bardzo byłbym wdzięczny gdybym otrzymał pomoc w rozplanowaniu całego brewiarza, właśnie cyklu psałterza i całego roku.

1) CYKL DZIENNY
Jaka jest optymalna liczba godzin do odmawiania? Tzw. Brewiarz dla świeckich proponuje jutrznię, nieszpory i kompletę (jeden psalm i modlitwa odmawiana tuż przed zaśnięciem), z kolei tzw. brewiarz skrócony proponuje wezwanie (jeden psalm przed jutrznią), jutrznię, nieszpory, jedną godzinę w ciągu dnia (hymn, trzy psalmy, modlitwa (bez próśb i czytań)), i kompletę. Z doświadczenia wiem, że oba formaty są znośne dla początkujących więc rozmiarowo chciałbym stworzyć coś podobnego, na pewno nie większego. Jednak jeśli macie jakiekolwiek pomysły co do organizacji dnia i wyglądy samych godzin, to chętnie przyjmę każdą uwagę.

2) CYKL KSIĘŻYCOWY
Oczywistym według mnie zastąpieniem cyklu czterech tygodni psałterza jest wykorzystanie cyklu księżyca. Wówczas po jednym tygodniu (+jeden dzień który można dowolnie dodawać i odejmować w zależności od tego ile dni mija pomiędzy fazami) przypada na każdą kalendarzową fazę księżyca: I kwadrę (rosnący księżyc - Bogini-Dziewica), pełnię (Bogini-Matka), III kwadrę (Bogini-Starowina) i nów (Bogini-Śmierć).
Jaka waszym zdaniem powinna być tematyka każdego tygodnia? I lepiej umieścić fazę na końcu tygodnia, na początku czy w środku tygodnia w którym będziemy rozważać dany aspekt?

3) CYKL SŁONECZNY
Tutaj rzecz jasna 8 głównych świąt ma swoje oczywiste miejsce w cyklu, ale czy jakieś inne wydarzenia tez warto w tym umieścić? Czy są jakieś specjalne okresy (takie jak chrześcijański Wielki Post), które można by umieścić w cyklu aby przygotować się w sposób szczególny do świąt? Na przykład tydzień przygotowań do przed ważnym świętem, mający nas przygotować do niego?

Zapraszam do dyskusji. Rzecz jasna pomysłu nie patentuję i zachęcam do tworzenia własnych wersji i dzielenia się swoimi pomysłami.
Jer

Re: Liturgia Horarum Wiccanorum

Postprzez Laszka » Śr maja 18, 2016 5:10 pm

może ja się nie znam... ale my nie "klepiemy zdrowasiek" do naszych Bogów :O
Owszem, są np. mantry hinduistyczne, są konkretne "modlitwy", czyli wezwania do Bogów.
Niemniej religie pogańskie to religie naturalne - tu się każdy aspekt i czas w roku odczuwa (w Pełnię czujemy wzmożoną energię, wiosną - nowe siły, w zimie - czas chtoniczny...)

Jeśli chcesz rozważać aspekty każdego dnia, to:
każdy dn ma swojego patrona (pn - Luna, wt - Mars, sr - Merkury, czw - Jowisz, pt - Wenus, sb - Saturn, ndz - Słońce /to widać w nazwach dni tyg. w językach Europy zach./),
zatem ma też kolor swojego patrona: pn - Luna - srebrny, biały, wt - Mars - czerwony, śr - Merkury - niebieski, czw - Jowisz - zielony, pt - Wenus - różowy, sb - Saturn - brązowy, ndz - Słońce - złoty.
Każdy dn ma też swoją wibrację numeryczną (wystarczy zliczyć nr dnia+miesiąca+roku).

W aspektach roku, każdy dn jest:
w danej porze roku (ich początki i środki to nasze święta),
w danym miesiącu - tu mamy wpływ znaku zodiaku, w którym przebywa Słońce,
w określonej fazie Księżyca,
we wpływie znaku zodiaku, który tranzytuje Luna.

A! Są jeszcze godziny planetarne - godziny doby też mają swoich patronów.
Ludzie znają mnie, tak jak Księżyc,
tylko z jednej - jaśniejszej strony ...

Ziemia moim ciałem,
woda moją krwią.
Powietrze - oddechem,
Ogień siłą mą!

:D
Laszka

Postprzez Roberta » So maja 21, 2016 5:47 pm

Nie jestem Wiccanem, ale mogę podzielić się jak to wygląda u mnie. Hymnodia hellenistyczna już istnieje, można ją wydrukować i złożyć w książeczkę. Każdy miesiąc i dzień tygodnia ma innego patrona. Oczywiście to tylko pouczający przykład, można (a nawet trzeba) tworzyć własne hymny i modlitwy.
http://olympeion.pl/content/hymnodia
Helleniści modlą się w dzień, najlepiej rano na dobry początek dnia. Obrządek wygląda mniej więcej tak:
http://olympeion.pl/node/34
Roberta

Postprzez Vivien » Cz cze 02, 2016 8:38 pm

Stworzyłam sobie coś takiego na przestrzeni kilku ostatnich lat ze .... wszystkiego. Mogła to być książka ezo, mniej ezo, bardziej, magiczna, kryminał... gdziekolwiek poczułam "to coś" lądowało w zeszyciku. Od poezji pogańskiej do prozy masowej, wszystko może być "modlitwą" w takim rozumieniu o jakie Ci chodzi, ale tak jak pisze Laszka, to się odczuwa, klepanie słów na co dzień to miły dodatek, przynajmniej jak dla mnie :mrgreen:
Enter the night and youll find the light,
That will carry you to your dreams.
Vivien

Powrót do Strona główna forum

Powrót do Twórczość Własna