Go to footer

Gry o magii, itd.

Moderator: Sheila

Gry o magii, itd.

Postprzez Mardak » So gru 27, 2014 11:43 pm

Szukałam sobie ostatnio gier o tematyce magii, folkloru, okultyzmu, itd.
Sporo gier próbowałam. Ale dopiero ostatnio trafiłam na Barrow Hill: Klątwę kamiennego kręgu. Gra wydana w 2006 roku i chyba pierwsza, która porusza temat Wicca (była możliwość przeczytania listy najważniejszych świąt dla Wiccan). Grę dopiero zaczęłam. Nie powala grafiką, aczkolwiek jeśli dla kogoś bardziej liczy się fabuła jak szata graficzna, to będzie zadowolony. A wątek wydaje się ciekawy: wykopaliska przy nienaruszonym kurhanie i kręgu kamieni, w miejscu gdzie prawdopodobnie odbywał się jakiś kult, miejsce na pewno nosi ślady rytuałów. Jeden z archeologów prowadził dziennik, w którym opisywał, że zaczynają dziać się dziwne rzeczy, a same głazy z kręgu coś mu przypominają.

Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie brzmi ciekawie. :twisted:

Kojarzycie jakieś gry godne polecenia?
Mardak

Re: Gry o magii, itd.

Postprzez Roberta » N gru 28, 2014 7:09 pm

Rozumiem, że chodzi o gry video :) W takim razie ja jako uzależniona od grania przedstawię przegląd najlepszych gier fantasy.

Dla mnie pierwszym spotkaniem z magią było Heroes of Might&Magic. Zepsuła mi ta gra psychikę bardziej niż Harry Potter. Z typowo klimatów fantasy, elfy, jednorożce itd. najlepszymi grami RPG są Dragon Age (dla systemu gry) i Planescape: Torment (dla epickiej fabuły). Jeśli chodzi o przygodówki tu króluje Myst ze swoim bajecznym światem i gotującymi mózg zagadkami oraz z nowszych gier niezła jest The Book of Unwritten Tales - jest to pastisz znanych motywów fantasy. Jako gra na klika osób najlepsza jest Magicka, w której kombinujemy z łączeniem żywiołów w super potężne zaklęcia i przy okazji sami giniemy od własnego pioruna jeśli złośliwy kumpel nas zmoczy.

Jeśli chodzi o gry inspirowane prawdziwym folklorem:

Po pierwsze mamy wspaniałą serię przezabawnych przygodówek o piratach Monkey Island - Elementów magicznych jest tam sporo, przede wszystkim w postaci czarów voodoo i kłucia szmacianych lalek ;) Film "Piraci z Karaibów" ukradł scenę z psem i kluczami z pierwszej części tej zacnej gry :lol: Karaibski klimat rządzi!

Folklor z Meksyku znajdziesz w Grim Fandango, zainspirowanym tamtejszym Świętem Zmarłych, kultem Santa Muerte i jego mafijną otoczką. Otóż w Zaświatach chociaż wszyscy ludzie to chodzące szkielety :shock: nieobce im są biurokracja i zorganizowana przestępczość. Jedna z najlepszych gier ever! Te szalone zwroty akcji!
Do tych samych klimatów nawiązuje Guacamelee! trudna platformówka (bez pada nie podchodź).

Muszę wspomnieć na boku o folklorze ludów Syberyjskich, który teoretycznie pojawia się w Syberii 1 i 2 (koniecznie grać jedno po drugim). Wprawdzie Jakuci stanowią raczej tło dla opowieści, niemające nic wspólnego z ich prawdziwym obrazem (MAMUTY ha ha ha) i udaje nam się trafić do ich wioski na samym szarym końcu gry, ale cała reszta (utrzymana w konwencji steampunku) jest tak bajeczna, że to po prostu jedna z moich ulubionych gier. :D

Słowiański folklor po stosownym przeobrażeniu znajdziesz w obu Wiedźminach. Klasa sama w sobie. Jak można być graczem, Polakiem i w to nie zagrać? Świetna fabuła trzyma klimat powieści Sapkowskiego. Do Słowiańskiego folkloru nawiązuje też The Incredible Adventures of Van Helsing, ale to jest taki typowy Diablo-podobny hack'n'slash na odprężenie.

Jeśli chodzi o folklor Arabski mamy oryginalną serię Prince of Persia w stylu baśni z 1000 i jednej nocy i jej remake z 2008r. który nawiązuje do wierzeń zoroastryzmu i walki między Ormuzdem i Arymanem. Szczególnie polecam remake, gdyż jest znacznie prostszy ;)

Mamy też mnóstwo gier opartych na mitologii greckiej np. Rise of the Argonauts i God of War. Do tego wkrótce dojdzie Apotheon oparty na malarstwie wazowym.
Z nordyckich klimatów najlepsza gra to The Banner Saga, urocze :D .

Jesli chodzi o Wiccę to możecie pograć za darmo na komórce w Bubble Witch Saga. Młódka, babka i starucha w odpowiednio klimatycznych czarnych szatach gotują w kotle bąbelki, którymi zbijasz inne bąbelki :lol: W drugiej części jest ruda sexy wiedźma na miotle z kotami. Niezła gra na nudne wykłady.

Biorąc pod uwagę, że grasz teraz w przygodówkę, prawdopodobnie szukasz gier w tym gatunku. Mogę Ci spokojnie polecić:
Zaginięcie Ethana Cartera - to całkiem nowa, polska gra, o detektywie badającym paranormalne rzeczy
Vampyre Story - o wampirzycy-diwie operowej i jej kumplu nietoperzu, całkiem śmieszne.
Lost Horizon - podróbka Indiany Jonesa, szalone przygody zwieńczone absurdalną magią na sam koniec, czyli zupełnie jak w filmach.
Broken Sword - Templariusze!
Gabriel Knight - nadprzyrodzone cuda rożnej maści
Grey Matter - główna bohaterka jest iluzjonistką
Blackwell - główna bohaterka jest medium. Podobny klimat ma Murdered: Śledztwo zza grobu, w którym jesteśmy duchem.

Do tego wszystkiego mamy pseudo-okultystyczne klimaty mitologii Cthulhu. Dla fanów Lovecrafta najlepsze wybory to:
Eldritch, Darkness Within, stare Alone in the Dark i Call of Cthulhu: Mroczne Zakątki Świata.

Z ciekawostek:
Nawiązań do buddyjskiego mistycyzmu gracze doszukują się w serii Dark Souls. Tylko dla samobójców.
Mroczne okultystyczne klimaty mamy też w Silent Hill, jeśli chcesz umrzeć ze starchu.
"Issac i jego matka żyli szczęśliwie na małym domu na wzgórzu. Aż do dnia kiedy głos z niebios odezwał się do matki Issaca i zażądał ofiary w postaci jej dziecka." - brzmi okultystycznie ;) Binding of Isaac
Vampire: The Masquerade: Bloodlines - Wapmpiry :twisted:
Okultystą jest się w Clive Barker's Undying, ale nie wiem czy dobre, bo jeszcze nie grałam.

Więcej grzechów nie pamiętam. Jak sobie coś przypomnę to dopiszę.
Ostatnio edytowano N gru 28, 2014 7:16 pm przez Roberta, łącznie edytowano 1 raz
Roberta

Postprzez Roberta » N gru 28, 2014 7:15 pm

Muszę powiedzieć, że w grach komputerowych folklor i okultyzm są prezentowane w postaci bardzo, ale to bardzo rozrywkowej i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Co nie znaczy, że nie dają mnóstwa zabawy i przyjemnego klimatu. Nie szukałabym jednak tam inspiracji do prawdziwej pracy magicznej, ha ha ha :lol:
Roberta

Postprzez Cisza » N gru 28, 2014 7:58 pm

Odejdę od gier komputerowych i polecam klasycznego erpega ze Świata Mroku - Mag Wstapienie. Mysle ze przypadnie do gustu wielu osobom.
Tylko żyjąc w zgodzie ze sobą - można żyć w zgodzie z ludźmi
Cisza

Postprzez Pétur » Pn gru 29, 2014 2:52 pm

Już od dłuższego czasu nie gram zbyt często w gry komputerowe, ale mam wciąż kilku swoich faworytów w magicznych klimatach:

1. TES III: Morrowind

Jest oczywiście system magiczny - i to bardzo rozbudowany. Możliwość niemalże nieograniczonego łączenia dziesiątek efektów z kilku szkół magicznych w połączeniu z rozbudowanymi systemami alchemii i zaklinania artefaktów dają dużo zabawy. Lub dawały - nie grałem w Morrowinda od przynajmniej 10 lat, więc nie jestem pewien czy dzisiaj by mi się w takim samym stopniu to podobało. ;)

Bardzo interesujący jest jednak na pewno świat folkloru, mitologii i religii (wszystkich trzech nierozerwalnie związanych z magią) krainy mrocznych elfów przedstawiony w Morrowindzie - szczerze polecam. Skyrim i Oblivion (dwie kolejne kontynuacje Morrowinda) mogą się schować.

2. Wiedźmin 2

Mało tam jest czarów (w stosunku do siekania mieczem), ale kilka wątków jest bardzo klimatycznych - m.in. silnie inspirowany mitologią bałtyjską tajemny wiedźmi kult Vejopatisa. Szczególnie polecam quest Serce Melitele, w którym Geralt ma okazję współpracować w rytuale z sympatyczną wiejską czarownicą - Anezką. ;) Bardzo ciekawie opowiada ona o uprawianej przez siebie magii:

"Magic, witcher, is the heart beating fast or the smell of wet, rotting wood. It upsets the underbelly and makes you weep and cry... It's the scythe that misses a field mouse nest, it's people coupling under the new moon until it hurts, it's blood spilled and sweet milk flowing. That is magic!"

Mądrze prawi jak na postać z gry komputerowej. ;)

3. Magic 2014: Duels of the Planeswalkers (i inne podobne)

Coś dla miłośników kultowej karcianki Magic: the Gathering. Ja za nią specjalnie nie przepadam, ale znam fanatyków, którzy są od niej niemalże uzależnieni i grywają na różnych międzynarodowych turniejach. Teraz jest promocja na Steam - można kupić za ok. 30 zł. Biorąc pod uwagę jaką fortunę pasjonaci są w stanie wydać na prawdziwą talie, 3 dychy wydają się być rozsądną kwotą. :P
Pétur

Postprzez Roberta » Śr gru 31, 2014 4:27 pm

Odejdę od gier komputerowych i polecam klasycznego erpega ze Świata Mroku - Mag Wstapienie. Mysle ze przypadnie do gustu wielu osobom.

Jest super :D Nowsza edycja - Mage: Awakening - nie została niestety przetłumaczona na język polski, ale spokojnie można ją przeczytać w oryginale, język nie jest zbyt skomplikowany. Niestety do erpega potrzeba dobrej ekipy. :(
Roberta

Postprzez Cisza » Śr gru 31, 2014 4:29 pm

Jeszcze nie miałam go w łapkach, ale mag tak czy siak ma kopa.
Tylko żyjąc w zgodzie ze sobą - można żyć w zgodzie z ludźmi
Cisza

Postprzez Roberta » Wt lut 24, 2015 6:37 pm

Czas na aktualizację tematu przez uzależnionego eksperta tj. mnie.

Bardzo dobrą grą jest Year Walk opowiadający o szwedzkim folklorze i zwyczaju Årsgång - tytułowym rocznym spacerze, pogańskiej tradycji dywinacyjnej. W Wigilię Nowego Roku należało nie jeść cały dzień, siedzieć bez ognia w ciemnej izbie i ruszyć o zmroku na spacer do kościoła. Wówczas od budzących się w tym czasie mocy (a także od głodu, wyziębienia i wyczerpania ;) ) otrzymywało się wizje, co stanie się w nadchodzącym roku. Można było ujrzeć np. kto się ożeni i kto umrze. Zwyczaj ten niezbyt bezpieczny dla zdrowia został zaadaptowany na mroczną, baśniową przygodówkę, w której występują groźne istoty ze skandynawskiego folkloru. Polecam :D
Roberta

Postprzez Roberta » Śr mar 04, 2015 9:20 pm

Mały update:

znalazłam grę, która nazywa się The Deer God Skojarzenia z Wicca nasuwają się same.

Jest to gra o byciu jeleniem. O przetrwaniu, reinkarnacji i karmie.

Jak będzie na wyprzedaży to nabędę i wypróbuję.
Roberta

Postprzez Agni » Śr mar 04, 2015 11:58 pm

Roberta napisał(a):Mały update:

znalazłam grę, która nazywa się The Deer God Skojarzenia z Wicca nasuwają się same.

Jest to gra o byciu jeleniem. O przetrwaniu, reinkarnacji i karmie.

Jak będzie na wyprzedaży to nabędę i wypróbuję.

To mi przypomina - jest taka ksiazka dla mlodziezy pt 'Stag Boy'. Opowiada o chlopcu, ktory zamienia sie w jelenia od czasu do czasu. Bardzo mi sie wiele lat temu podobala. Nie wiem czy wyszla po polsku.
NIE JEST MIARĄ ZDROWIA BYĆ DOBRZE PRZYSTOSOWANYM DO GŁĘBOKO CHOREGO SPOŁECZEŃSTWA (Krishnamurti)

Jestem odpowiedzialna tylko za to co mówię, nie ponoszę odpowiedzialności za to co kto zrozumie. Informuję wszystkich czytelników, że nie jest moją intencją nikogo obrażać. Otwarcie wyrażam swoje poglądy na Wicca bo mam do tego prawo. Jeśli ktoś mnie nie rozumie albo widzi w tym co napisałam atak - proszę się dopytać i upewnić się a nie zakładać. Większość konfliktów bierze się z nieporozumień. PL&PT, Blessed Be!
Agni

Następna strona

Powrót do Strona główna forum

Powrót do Pub Moot czyli o wszystkim i o niczym