Go to footer

dlaczego czarownice

Moderator: Sheila

dlaczego czarownice

Postprzez Elleonora » Wt lip 22, 2014 6:43 pm

Dlaczego dawniej czarownice byly przesladowane? Obserwujac wspolczesny swiat zauwazylam ze ciezko nawet teraz jest czarownicom bo niekiedy narazeni jestesmy na epitety ludzkie pogarde i wysmianie oraz etykietke osob chorych umyslowo oblakanych. Z czym sie nie zgadzam i do czego zmierzam jak zyc we wspolczesnym swiecie bedac czarownica? Jak zapewnic rownowage ?
Juz nie jest sie kims takim jakim sie bylo wczoraj
Elleonora

Re: dlaczego czarownice

Postprzez Elie » Wt lip 22, 2014 7:02 pm

Uważam, że nie od dzisiaj - od dawna czarownictwo uważano za zabobony. Już moja mama tępiła wszelkie moje przejawy zainteresowania się np. wrożbami, przesądami. Straciłam sporo znajomych, postrzegają mnie jako zdziwaczałą babę. której odbiło, delikatnie mówiąc.Nawet moi synowie dziwnie reagują .Wszyscy w jeden ton - po co ci to.
Jedyny plus - mój mąż się mnie boi i wyzywa od czarownicy - że lepiej ze mną uważać :P .po tym, jak udało mi się zniwelować jego ból ramion.
Elie

Postprzez Pétur » Wt lip 22, 2014 7:14 pm

W dzisiejszych czasach raczej żaden wiccanin nie zostanie (przynajmniej w cywilizowanym kraju) spalony na stosie. Wydaje mi się, że niechęć dzisiaj pochodzi z innego źródła niż dawniej - teraz po prostu nie wierzy się w magię. Świat jest racjonalny, scjentystyczny i empiryczny - wielkie religie monoteistycze dostosowały się do tego schematu - do tego stopnia, że te najbardziej w tym dostosowaniu zaawansowane usunęły wszystkie mistyczne konotacje (np. niektórzy protestanci do sakramentów podchodzą ze sceptycyzmem i uznają je za błahe teatralne symbole, w przeciwieństwie do katolików, prawosławnych etc. którzy wciąż eucharystię postrzegają jako mistyczny rytuał transfiguracji). Jeżeli, ktoś wyznaje religię, której (jak mi się wydaje) fundamentem jest magia wystawia się na pośmiewisko wśród zwyczajnych ludzi, którym magia kojarzy się w najlepszym wypadku z Harrym Potterem i bajkami dla dzieci a najgorszym z niebezpiecznymi sektami i satanizmem.

Dawniej chyba ważniejszym źródłem niechęci był strach i zakłopotanie w stosunku do odmienności.
Pétur

Postprzez Elleonora » Wt lip 22, 2014 7:36 pm

A jak Wam sie udaje egzystowac w swiecie racjonalizmu a magii ?
Juz nie jest sie kims takim jakim sie bylo wczoraj
Elleonora

Postprzez Arek » Wt lip 22, 2014 8:20 pm

Ja nie postrzegam Magii jako czegoś nieracjonalnego. Uważam, że to dziedzina, która potrzebuje jeszcze zbadania przez naukę, ale nie wiem, czy powinna być to nauka współczesna, czy może jakaś bardziej otwarta nauka przyszłości. Jeśli chodzi o znajomych, to nie mają z tym problemu - gdyby mieli, po prostu bym się z nimi nie spotykał. Nie poruszamy raczej tematu pogaństwa, choć z jednym z moich znajomych rozmawiam sporo o duchowości - praktycznie każda nasza rozmowa zawsze zejdzie na ten temat. Inny niedawno prosił mnie o magiczną pomoc. Myślę, że ludzie wcale nie są tak sceptyczni w stosunku do Magii - mogą takich udawać, ale wewnątrz wierzą.
Arek

Postprzez Pétur » Wt lip 22, 2014 9:49 pm

Cóż, ja chyba jestem wciąż pozostaję "po drugiej stronie" w sporze na linii magia-racjonalizm. ;) Nie znam się na magii i nigdy nie doświadczyłem niczego, co by przekonało mnie do o realnej mocy zaklęć - niestety jestem wciąż dzieckiem empirycznej cywilizacji oświecenia, i dopóki nie zobaczę - nie uwierzę. :D Jedyna zmiana w stosunku do racjonalistycznego podejścia to dodanie do sformułowania "dopóki nie zobaczę (w domyśle zbadam)" nowego "dopóki nie poczuję".

Było w prawdzie dosłownie kilka sytuacji, w którym byłem bliski nawet nie tyle co uwierzyć w istnienie potężnej Magii, a uwierzyć, że ja też mogę mieć z nią coś wspólnego, ale błyskawicznie potraktowałem je Ockhamowską Brzytwą i zracjonalizowałem sobie wszystko ja tylko było możliwe najlepiej.
Pétur

Postprzez Sabrina20 » Wt lip 22, 2014 11:10 pm

Dlaczego czarownice były kiedyś prześladowane. Cóż tutaj muszę się cofnąć do mojej prezentacji maturalnej z Język Polskiego pod tytułem "świat czarownicy, czy szowinistyczny wymysł mężczyzn"

Dlaczego czarownice były głównie płci żeńskiej. Wszystko wynikało z wiary Chrześcijańskiej. To Ewa pierwsza uległa szatanowi i zerwała jabłko z zakazanego drzewa i to ona skusiła Adama. Dlatego też duchowni wyciągnęli z tego bardzo prosty wniosek. "Kobiety są słabe i łatwiej ulegają złemu". Mi się wydaje, że to była tylko przykrywa dla tego aby kompletnie wyeliminować kobiety ze społeczeństwa, jako potencjalne zagrożenie dla męskiej hierarchii władzy. Po prostu z biologicznego punktu widzenia (udowodnione naukowo) kobiety posiadają dwa chromosomy XY i one są bardzo duże. Przy czym mężczyźni mają tylko jednego małego y. Dzięki tym chromosomom kobiety są bardziej wrażliwe, zdolne znieść ból porodu itp itd...
Dalej...kolejnym głównym powodem prześladowań czarownic była ludzka niewiedza. Wszystkie "czarownice" w średniowieczu dzisiaj nosiły by miano zielarek i nikt by ich się nie bał. Jeżeli dziecko umrze przy porodzie położnych nikt nie oskarży o rzucenie uroku i nie spali na stosie, tylko medycznie dojdzie do wniosku, że ciąża przebiegała nieprawidłowo, albo dziecko miało jakieś poważne wady.

A w dzisiejszych czasach dlaczego nadal jest tak ciężko. Z podobnego powodu jak w średniowieczu (mówię o Polsce tutaj). Nadal panuje ciemnota, ludzie są zadufani w sobie i nie wszyscy są w stanie zaakceptować inną rzeczywistość niż tą którą oni sobie stworzyli. Zbyt często i łatwo używają słowa "złe" chociaż tak naprawdę nie postarali się nawet poznać to ich "zło". Kler niestety ma w tym również bardzo wielki wpływ i nie chcę nikogo tutaj obrazić, ale to księża mają największy wpływ na ten brak tolerancji. No i niewiedza idzie w parze ze strachem. Ludzie nie akceptują czegoś bo się boją, ale nie są w stanie stwierdzić dlaczego. A prawda jest taka, że ich lęk niestety wychodzi z niewiedzy, ale znowu nie robią nic aby się czegoś dowiedzieć...i tak w koło Macieju.
Pośpiech w życiu nie jest dobrym doradcą, ale to nie oznacza, że możesz rozmyślać latami.
Sabrina20

Postprzez Elie » Śr lip 23, 2014 6:26 am

No i niewiedza idzie w parze ze strachem. Ludzie nie akceptują czegoś bo się boją, ale nie są w stanie stwierdzić dlaczego. A prawda jest taka, że ich lęk niestety wychodzi z niewiedzy, ale znowu nie robią nic aby się czegoś dowiedzieć..

Może nie tyle boją, co starają się podchodzić racjonalnie - jeżeli nauka czegoś nie potwierdza, to to nie istnieje. Nawet do wiary ludzie coraz częściej podchodzą sceptycznie.

Ale jak trwoga, to do Boga - w tym wypadku czytaj - Szeptuchy. Zupełnie niedawno miałam tego przykład. Ktoś bardzo religijny, chrześcijanka, szukając ratunku dla swojego dziecka, zdecydowała się jechać przez pół Polski do Szeptuchy.Oczywiście dziecko jest leczone tradycyjnie, nawet u niemieckiej lekarki - specjalistki w tej dziedzinie.
Elie

Powrót do Strona główna forum

Powrót do Pub Moot czyli o wszystkim i o niczym