Go to footer

Małe pytanie

Moderator: Sheila

Małe pytanie

Postprzez Alura » So maja 11, 2013 8:01 pm

Dopiero zatapiam się w to wierzenie i czytając przyszło mi pewne pytanie do głowy. A któż inny mógłby mi na nie odpowiedzieć jak nie wspaniali ludzie zgromadzeni na tym forum;) Więc moje pytanie brzmi: Czy abym mogła nazwać się Wiccankom muszę przejść inicjacje i należeć do Kowenu? Czy może to zależy od poczucia duchowego? Czy mogę sama praktykować Wicca i obchodzić święta czy jest to możliwe tylko w grupie? Z jednego pytania zrobiło się trochę więcej no ale kto pyta nie błądzi;)
Alura

Re: Małe pytanie

Postprzez Alura » So maja 11, 2013 8:05 pm

ps.: nie wiem czy w dobrym miejscu umieściłam post :P
Alura

Postprzez Premislaus » So maja 11, 2013 8:42 pm

Alura napisał(a):Dopiero zatapiam się w to wierzenie i czytając przyszło mi pewne pytanie do głowy. A któż inny mógłby mi na nie odpowiedzieć jak nie wspaniali ludzie zgromadzeni na tym forum;) Więc moje pytanie brzmi: Czy abym mogła nazwać się Wiccankom muszę przejść inicjacje i należeć do Kowenu? Czy może to zależy od poczucia duchowego? Czy mogę sama praktykować Wicca i obchodzić święta czy jest to możliwe tylko w grupie? Z jednego pytania zrobiło się trochę więcej no ale kto pyta nie błądzi;)

Formalnie, by nazywać się wiccaninem/wiccanką należy przejść inicjację i praktykować w kowenie. To jest klasyczna forma Wicca.
Kwestia używania określenia "Wicca", "wiccanin" przez osoby które nie przeszły tradycyjnej inicjacji jest mocno kontrowersyjna i nie raz i nie dwa była owa kwestia dyskutowana.
Podsumowując, z formalnego punktu widzenia: tak, by nazywać się wiccaninem/wiccanką trzeba przejść przez inicjację oraz praktykować w tradycyjnym kowenie.
Praktykować jak najbardziej można samodzielnie, z tym, że nie będzie to wtedy nigdy Wicca tradycyjne a jeśli już to rodzaj czarostwa samotniczego mniej lub bardziej wzorowanego na tych elementach Wicca, które zostały ujawnione. A ujawniony został zaledwie czubek całej góry lodowej.
Na świecie jest ogromne mnóstwo ludzi praktykujących czarostwo wzorowane na szkielecie Wicca, świętujących święta samotnie, na swój własny sposób.
Nazwa nie jest wcale tak ważna, jak się może wydawać. Za samym określeniem siebie "wiccaninem/wiccanką" jeszcze nic nie stoi. Samo to miano nic nie daje. Można być osobą praktykującą czarostwo samotnicze, mniej lub bardziej oparte o Wicca, a przez to nie być wiccaninem/wiccanką per se, ale być jednocześnie wtedy świetną czarownicą.

PS: I mała uwaga. Nie "wiccankom" tylko "wiccanką". Bo to jest "kim? czym?" a nie "komu? czemu?"
Premislaus

Postprzez Alura » N maja 12, 2013 12:56 pm

Jak znaleźć osobę która poprowadzi przez inicjacje i pokarze to co nie jest ujawnione i czego nie można się dowiedzieć z książek, internetu i tak dalej? Jak się przekonać, że to jest właśnie dla mnie? Bo czytając to wszystko mowie sobie "tak to to" ale gdzieś tam dostrzegam, że to nie wszystko a jestem osoba która, chce wiedzieć wszystko.
Alura

Postprzez Premislaus » N maja 12, 2013 1:15 pm

Alura napisał(a):Jak znaleźć osobę która poprowadzi przez inicjacje i pokarze to co nie jest ujawnione i czego nie można się dowiedzieć z książek, internetu i tak dalej? Jak się przekonać, że to jest właśnie dla mnie? Bo czytając to wszystko mowie sobie "tak to to" ale gdzieś tam dostrzegam, że to nie wszystko a jestem osoba która, chce wiedzieć wszystko.

Aluro, a ile masz lat?

Troszkę pytania zadałaś osobliwe. Jak się przekonać, że to jest właśnie dla ciebie? Dać sobie czas, obserwować, analizować, rozmawiać, doświadczać, próbować. Co i jak zawierają małe artykuliki znajdujące się na stronie głównej naszej strony: wiccanski-krag.com. Tam możesz sobie poczytać co i jak, w zarysie. Przeczytaj najpierw owe artykuliki a następnie przystąp do zadawania ewentualnych pytań.
Wszystkiego się nie da wiedzieć, tak na marginesie mówiąc. Poza tym, co ważne, pamiętaj, że inicjacja nie jest ani metą ani momentem wchłonięcia całej wiedzy. Jest początkiem podróży. Więc nie wyobrażaj sobie, że na drugi dzień po inicjacji dzieje się niewiadomo co, bo się nie dzieje. A raczej dzieje się - zaczyna powoli kiełkować zasiane ziarenko. Ale to jest dla cierpliwych. Jak hodowla bonsai. Trwa latami. Więc jeśli w inicjacji jako takiej upatrujesz niewiadomo czego i spłynięcia niesamowitej wszechwiedzy w jednej chwili to muszę cię rozczarować ale nic takiego się nie dzieje.
Premislaus

Postprzez verm » N maja 12, 2013 1:58 pm

Jak znaleźć osobę która poprowadzi przez inicjacje i pokarze to co nie jest ujawnione i czego nie można się dowiedzieć z książek, internetu i tak dalej?

Cóz, trzeba poznawać wiccan, najlepiej na żywo, rozmawiać, rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać. Książki są fajne, ale kontaktu z żywym człowiekiem nie zastąpią. Czasami szukanie nauczyciela i kowenu trwa latami, to dobra próba na to czy wicca jest rzeczywiście dla Ciebie.

Bo czytając to wszystko mowie sobie "tak to to" ale gdzieś tam dostrzegam, że to nie wszystko a jestem osoba która, chce wiedzieć wszystko.

Nie dowiesz się wszystkiego nie mając inicjacji. Oczywiście można polować na książki i liczyć na to, że autorowi wypsnie się coś co jest objęte przysięgą, ale w takim stanie nie można trwać bez końca. Po prostu człowiek dochodzi do ściany i jedyną metodą na jej pokonanie jest inicjacja.

Poza tym zastanów się czy interesuje Cię wicca jako ścieżka czy cały nimb tajemniczości związany z inicjacją i przysięgą milczenia.
verm

Postprzez Premislaus » N maja 12, 2013 2:08 pm

verm napisał(a):Poza tym zastanów się czy interesuje Cię wicca jako ścieżka czy cały nimb tajemniczości związany z inicjacją i przysięgą milczenia.

A ja dodam jeszcze: czy też może raczej interesuje cię czarostwo jako takie. Bo można z powodzeniem uprawiać czarostwo wcale nie będąc wiccaninem/wiccanką inicjowanym/inicjowaną. Nie jest to konieczne.
Premislaus

Postprzez Alura » N maja 12, 2013 3:21 pm

Zadałam pytanie odnośnie inicjacji nie dlatego, że chce ją przejść teraz natychmiast. Wiem, że to nie "hop siup" i tak dalej. I nie spodziewam się po inicjacji nie wiadomo czego jakiejś nie opisanej mocy czy wiedzy prosto z niebios. Wiem, że wiedzę którą chce posiadać muszę zdobyć sama a a etap w którym się teraz znajduje jest bardzo oddalony od momentu inicjacji.
A co do mojego wieku... Może napisze tak nie jestem dzieciakiem który coś tam usłyszał i nagle powiedział "ale super też tak chce" (chociaż chciałabym być znowu dzieckiem) i mimo, że może pisze jak taki dzieciak i zadaje "głupiutkie" pytania zapewniam, że nim nie jestem:)
Alura

Postprzez Sheila » N maja 12, 2013 5:34 pm

Alura, trochę mam wrażenie, że troszeczkę jesteś w gorącej wodzie kąpana ;) i że bardziej chcesz uzyskać odpowiedź od kogoś, niż sama jej poszukać, bo wielokrotnie na forum takie pytania padały i rozmawialiśmy o nich. Poczytaj sobie proszę informacje w TYM dziale oraz część "Kociołek Inspiracji" na naszej stronie. Jeśli cokolwiek dalej będzie niejasne - chętnie odpowiemy na twoje wątpliwości :)
Sheila

Postprzez Agni » N maja 12, 2013 6:14 pm

Też byłam w gorącej wodzie kąpana. :lol: Nawet nie poprosiłam o inicjacje tylko oznajmiłam mojemu incjatorowi, że mnie inicjuje. Oczywiście bardzo grzecznie i z szacunkiem.

Alura - jak najwięcej czytaj, postraj się spotkać z nami przy okazji warsztatów czy innych spotkań. Sheila organizuje takowe prawie, że regularnie. A jak za jakiś czas nadal będziesz uważała, że to twoja ścieżka to wtedy szukaj nauczyciela i kowenu bo sam nauczyciel to tylko połowa sukcesu. Z resztą kowenu też trzeba się dobrać i dostroić. W międzyczasie (jak już inni powiedzieli) pytaj ile chcesz. Nie ma głupich pytań i każde wasze pytanie jest dla nas wartościowe. A głupich odpowiedzi unikamy. ;)

Życzę ci powodzenia w poszukiwaniach :D
NIE JEST MIARĄ ZDROWIA BYĆ DOBRZE PRZYSTOSOWANYM DO GŁĘBOKO CHOREGO SPOŁECZEŃSTWA (Krishnamurti)

Jestem odpowiedzialna tylko za to co mówię, nie ponoszę odpowiedzialności za to co kto zrozumie. Informuję wszystkich czytelników, że nie jest moją intencją nikogo obrażać. Otwarcie wyrażam swoje poglądy na Wicca bo mam do tego prawo. Jeśli ktoś mnie nie rozumie albo widzi w tym co napisałam atak - proszę się dopytać i upewnić się a nie zakładać. Większość konfliktów bierze się z nieporozumień. PL&PT, Blessed Be!
Agni

Następna strona

Powrót do Strona główna forum

Powrót do Pub Moot czyli o wszystkim i o niczym